January 2011

Esther a Jerry Hicks - Sára

29. january 2011 at 13:52 Books in my thoughts
Sára, Kniha první - Esther a Jerry Hicks

1. Proč jsem si vybrala tuto knihu?

Zahlédla jsem jí u učitelky angličtiny, líbil se mi nápis: O věčném přátelství dvou blízkých duší.

2. Definujte knihu dvěma slovy (přídavným nebo podstatným)

věčné přátelství

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem, citoslovcem)

pochopit

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla, nebo nechtěl být.

Jsou dvě hlavní postavy Sára a Šalamoun, jelikož Šalamoun je ta moudrá sova, co všechno ví, tak bych raději byla Sára - ta co neví nic a od Šalamouna se učí.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivim.

Kniha je celá pozitivní, snaží se nás navést k pochopení pozitivního myšlení. Dá se říct, že celé positivum na této knize je právě příběh v ní.

6.  A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.

Bez komentáře.

Filmový deník; Karate Kid

29. january 2011 at 13:40 I saw

Jackie nám ale stárne...:) Tedy alespoň s tím knírkem vypadá starší. Jeho chmaty se ale nikterak nezměnily a v tomto filmu jsou skvěle vykreslené. Jako opravář Tchan trénuje Dreho Parkera, který se stal obětí šikany místních kluků. Dre se přestěhoval do Číny se svojí mámou, v Pekingu začal chodit do školy. Zamiloval se, ale také  dostal nakládačku od kluků, kteří ovládají Kung Fu. Jejich učitel je vede k násilí, s tím Tchan nesouhlasí a školu Kung Fu navštíví. "Žádné slitování", jak učitel říká - chce aby se Dre zúčastnil soutěže a bojoval. Pak se celý film vleče v atmosféře učení Kung Fu. Je to pohodlný filmík s napětím nakonec. 

Moje hodnocení: *****


Avril Lavigne - What The Hell

28. january 2011 at 17:56Poslušně hlásím, že Avril je zpět v plné své kráse! Poslouchám to teď dokolečka, to aby přišla s něčím novým protože, tahle se mi za chvíli ohraje. :D

P!nk - F**kin' Perfect

28. january 2011 at 17:53P!nk nezklamala a nezklame. Do písně i do videoklipu dala ne moc pozitivní náboj, ale určitě je to ten pravdivý. Problémy, které napadají děti a teenagery po celém světě. Takzvaná nedokonalost je vede k anorexii, či sebepoškozování...Tedy rozhodně to není píseň, kterou si pustíte pro zpestření nálady. Na mě to působí depresivně. A jak se v tom videoklipu ta holka začala řezat, běhal mi mráz po zádech. I když to dopadlo dobře, vážně raději si pustit Funhouse a nemyslet na špatný věci. 

The Sims Medieval; nová hra dávných časů

27. january 2011 at 20:05 I think
Objevila jsem to nedávno. The Sims 3 Medieval. Myslela jsem si, že se jedná jen o další doplněk. Ve skutečnosti je to nová hra, která se na trh dostane zjara. Všem se nám otevřou nové možnosti - špeh, čarodějnice, král... Už to nebude tak okoukané jak to bylo doteď, víte co myslím. Technika, která ulehčovala simíkům život a teď? Jak zabavit simíky bez televize, počítače a luxusní vířivky? 

Mám teď spoustu otázek. Jsem teď zvědavější než stará Kelišová. Na youtube jsem moc videí zatím neobjevila. Ani moc obrázků zatím není. Přesto přikládám video s intrview tvůrců a několik obrázku pro vaše chutě. :)
Vzpomínám si jak hra začínala, a jak jsem začínala v The sims 1 já...Nevěděla jsem, že je možné vydělávat peníze pomocí cheatů. Tak jsem byla nucena makat jako šílenec, abych si mohla koupit telefon a televizi. Také mě opustil manžel, bylo to tak stresující. 

Ve hře The sims 2 jsem také o kouzelném motherlode nevěděla. Ze začátku jsem neustále tvořila rodiny a znovu a znovu. A pak to přišlo cheaty: začala jsem jako šílenec vybavovat a stavět domy, tolik promarněného času u hry bez konce. To je na téhle hře originální - neexistuje konec, maximálně vám umře simík, ale toho vám nahradí další generace dětí. Dřepěla jsem u toho hodiny a když se mi to ohrálo, ptala jsem se - co teď? Odinstalovala jsem tu hru a pak přicházely doplňky, které bylo nutno vyzkoušet! A jela jsem dál v Sims jako na drogách. 

Naštěstí se mi stalo něco s počítačem a já jsem si nemohla pořídit The Sims 3 kvůli nízké grafice. Teď ale mám nový počítač, což mi umožní hrát Medieval. :) Toť mé zkušenosti se silně návykovou hrou The Sims. :D
Můj nový pokojíček - nový začátek?

26. january 2011 at 17:38
Už jen chvíli musím vydržet, už je chvíli. Počítám s tím, že se do nového přestěhujeme již letos. Nicméně, dnes už se učinil důležitý krok, který by nesměl určitě chybět - podlahy. Dnes byli slavnostně započaty práce na podleze v mém budoucím pokoji, zároveň byly dnes tyto práce s úspěchem ukončeny. Já se jen dívala a usmívala jsem se. Moje krásná šedivá dlažba. 

V duchu jsem již viděla lila fialovou stěnu vyladěnou s černým nábytkem. Na stropě u světel bude v kruzích namalována fialová kytka. Uprostřed místnosti bude fialový huňatý koberec. Obrovská manželská postel a naproti LCD televize...Mé nároky nejsou nikterak skromné, přiznávám, ale proč se necítit ve svém pokojíčku dobře.

Ten současný mě deprimuje - rozcuchaný červený koberec, nábytek z dob totalitních, obrovský plyšák mimozemšťana Alfa z dob dětských a bordel...Na ten se chystám, ale až v pátek. Teď na to není vhodná chvíle, neboť jsem v příliš pozitivní náladě, kterou bych si chtěla, co nejdéle udržet. ;)

J.K.Rowlingová - Harry Potter a tajemná komnata

25. january 2011 at 21:03 Books in my thoughts


1. Proč jsem si vybrala tuto knihu?

Snad ze zvědavosti a nadšení z posledního dílu Harry Potter a Relikvie smrti, kterou jsem četla loni. Po té jsem zhltla všechny díly a nevím proč, druhý díl přišel na řadu až teď. :)

2. Definujte knihu dvěma slovy (přídavným nebo podstatným)

tajemná komnata 

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem, citoslovcem)

zachránit

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla, nebo nechtěl být.

Celý život dychtím být chytrou a krásnou Hermionou Grangerovou. Kdybych měla být zápornou postavou, rozhodla bych se pro Dolores Jane Umridgerovou. Táhne mě k ní má vlastní nenávist vůči ní. V tomto díle, ale nevystupuje a já si stojím za chytrost dvanáctileté Hermiony.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivim.

Pozitivní byl opět konec. Harry to zase dokázal. 

6.  A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.

Na Harrym Potterovi mi nevadí doopravdy nic. Neexistující chyby nemůžu dokládat, bylo by to proti autorce i jejím fanouškům mezi které patřím.


sen z 25.1

25. january 2011 at 16:47
Moje sny jsou den ode dne více k nepochopení. Dnes se mi zdálo o nějakém obřím ptákovi, který poletovat nad lesem. Pravidelně přistával na louce a cosi číhal, pak se opět vznesl. Nevím proč, ale já se snažila dělat všechno proto, aby mne nezahlédl. Když mi prolétl téměř nad hlavou skrčila jsem se do trávy. Moje ruka se něčeho dotkla, podívala jsem se k nohám. Kolem mě byla vejce velká jak moje pěst, všechna byla na ten nejmenší škrábanec stejná - velká asi jako pěst, přehnaně oválná a nažloutlá. Za mnou se připlížil můj nejstarší bratranec (studuje biologii a chemii), nadšeně mi začal povídat, jak jsou ta vejce vzácná a ten dravý pták nebezpečný. Raději jsme odtamtud potichu odešli. Pak jsem se probrala a doufala, že ještě můžu spát, než jsem se stačila podívat na mobil, kolik je hodin, tak mi začal vyzvánět budík...:D 

Téma týdne: Sebevražda

24. january 2011 at 16:55 I think
Lidé chtějí žít dlouhý a šťastný život, myslí na to tak usilovně, až se začínají bát veškerých negativních situací, které mohou nastat. Málokdo si uvědomuje, že strach je největší magnet na deprese. Nikdo nemá rád deprese, někdo nemá rád svůj život, někdo se rozhodne odejít dříve...Je to nutné?

Zdravému šťastnému člověku se do cesty připlete překážka a první řešení, které ho napadne je sebevražda. Řešeních by mohlo být ve skutečnosti hodně, málokteré ego si to však je ochotné přiznat. V České republice se průměrně zabije 1600 lidí za rok. Ve světě se tohoto činu dopustí tisíce lidí za den. Dožene nás k tomu vlastní nespokojenost, vlastní negativní postoj k daným věcem. Většinou se nejedná jen o postoj určité osoby, někdy člověk žije v negativním kolektivu lidí, kteří ho nemají rádi a zesměšňují ho. Takového člověka nenapadne hledat lepší lidi, když ho přeci vlastní rodiče mlátí a nadávají mu, proč by měli být milí jinde? 

Ne všichni jsme šťastný, někdy se prostě nezadaří - o tom život je, stanoví nám překážky a čeká, zda jsme dostatečně silní na jejich překročení. Držme se svých snů a možná jednoho dne ani nebudeme muset zemřít...

Filmový deník; Leon

23. january 2011 at 18:28 I saw
Film z roku 1994. Super film, takový typy mám ráda. Když je tam akce, střílení, láska...Měla jsem prostě chuť podívat se na něco tohoto žánru a hledala jsem dobře, pod jménem Jean Reno - viděla jsem spousta filmů s Jean Renem a zatím mě žádný nezklamal. Ani tento ne. V hlavní roli zabijáka se stará o dívku, které vyvraždily rodinu včetně jejího čtyřletého bratra. Spolu se pak protloukají životem, on jí učí zacházet se zbraněmi, zatímco ona o učí číst a psát. Jednoho dne se Matylda vrátila do bytu, kde se vše odehrálo a vzala si tam otcovy úspory. Byla rozhodnutá se pomstít. To se jí vymklo z rukou, protože po velké potyčce skončila role Jeana Rena, ale i vraha její rodiny. Film skončil výbuchem a Matyldiným odchodem do dětského domova...

Je to místy i vtipné. Například při scéně, kdy si Matylda chce zahrát hru na hádání osobností. :D Leon neznal Madonnu, Marylin Monroe ani Charlieho Chaplina, ačkoliv je Matylda trefně předvedla.


Moje hodnocení: *****


Filmový deník; Na vlásku

23. january 2011 at 13:38 I saw
Cože? Ještě to nemělo ani premiéru a už se to dá pěkně v pohodlí domova shlédnout. Bohužel bez českého dabingu na který se u této pohádky upřímně těším. V angličtině se pohádka projevila jako klasický Disney, který mě vrátil do mých dětských let, když jsem zpívala se Sněhurkou nebo Popelkou. To byly časy. :) Každá generace dětí má lepší a lepší pohádky, přijde mi, že i lepší hračky. Někdy mám chuť vzít Barbie a zase si na chvíli hrát. 

Je to myslím že podle pohádky bratří Grimmů. Příběh o princezně s dlouhými vlasy zavřené ve vysoké věži zlou čarodějnicí. Jednoho dne se u věže nachomýtne prince a po jejích kadeřích vyleze k ní. Je rozhodnutý vzít si jí za ženu. A pak víme jak to je dál...V Disney studiu si to ale poupravili. Za princeznou nepřijde princ, ale zločinec, který se se svým úlovkem - královskou korunou schová u ní ve věži. Princezna korunu schová a domluví mu, aby jí vzal ven na její narozeny, kdy se z královského paláce vypouští lampióny. Zamilují se, čarodějnici alias mamince se to samozdřejmě nelíbilo. A pak...Na to se podívejte sami.


Moje hodnocení: *****


sen z 23.1

23. january 2011 at 13:18
Byla jsem na ostrově, na malém ostrově, který se vůbec nepodobal těm tropickým. Ostrov byl pokryt zelenou trávou, která roste v českých lesích. Byly tam stromy poseté jablky, jedno mě na mě spadlo, ochutnala jsem ho a jako smyslu zbavená jsem si je začala trhat do zásoby. Pak kolem proplula loďka a v té loďce někdo byl a ptal se na cestu. Nepamatuji si, kdo to byl, ani kam se chtěl dostat. Jen vím, že jsem tomu neznámému řekla, že to co hledá je dál a ukázala jsem na širé moře přede mnou. Ten neznámí začal pádlovat tím směrem, kterým jsem mu ukázala a pak jsem se probudila. Filmový deník; Dál než se zdálo

23. january 2011 at 9:23 I saw
Tři slova: vážně skvělá komedie. Když jsem se podívala na žánr - romantická komedie, měla jsem strach ze zklamání. Známe ty americké filmy, že? Někdy nám při tomto žánru ani necuknou koutky, jak to bývá trapné. Tady je doopravdy všechno - sex, sranda a romantika taky. Nečekala bych, že tyhle tři položky dokážou dát dohromady. Mrkněte na to, nebudete litovat. ;)Moje hodnocení: ****


Filmový deník; Gulliverovy cesty

23. january 2011 at 9:14 I saw
Při včerejších nákupech ve Futuru, jsme se po dlouhém rozhodování rozhodly pro komedii. Mohlo mne napadnout, že film s Jackem Blackem nebude normální. To už ostatně vím, a vědí to všichni, kdo zhlédli Rok jedna nebo Školu Ro(c)ku. Režisérem je ale Rob Letterman a je to jeho první film bez spolupráce ostatních.Při předchozích filmech jako Příběh žraloka a Monstra vs. Vetřelci vždy s někým spolupracoval. Děj skvělý: Obří chlápek v Liliputu - to je ovšem dílo Swifta, nejsem si jistá zda by se mu to líbilo.

Kdyby se vynechaly "typické americké scénky" - ty scény s trapným vtipem, mohla to být docela dobrá komedie. Nicméně je to film, který nechcete vidět 2x. Trapné kytarové scény vám za to nestojí a s českým dabingem si to ještě více otrávíte. Nejlepší scéna je snad ta, kdy se Gulliver stane panenkou obří holčičky. Nejhorší je asi tak závěr, který končí písní: K čemu je válka? Ještě teď se mi z toho ježí chlupy na zádech. ;) 

Gulliverovy cesty, Jack Black

Moje hodnocení: **Britney Spears - Hold it against me

21. january 2011 at 19:52Nová píseň Britney Spears si drží pozici na první příčce v Billboard hitech v USA. Písnička se mi sice líbí, ale taková Womanizer a Circus byly chytlavější. Tahle se mi už, ale úspěšně stahuje. Než se ale dostane na Óčko, tak mě se už určitě stihne ohrát. Videoklip prý bude pecka, protože choreografii dělá Brian Friedman. 


Anorexie; když se z jídla stane nepřítel

21. january 2011 at 19:35 I think
Málokdo si uvědomuje, že anorexie je nemoc. Má své symptomy a své následky. Holky se prostě rády líbí svému okolí a snaží se pro svůj vzhled udělat cokoliv. Myslí si, že když budou hubené, budou šťastné. Pravdou je však opak. Když už se rozhodnou, že do toho půjdou tvrdě - zakážou si většinu potravin. Hladoví... Jsou pak náladové, štve je, když jim někdo něco nabízí. Hladovku drží i několik dní v kuse. Přestanou se účastnit společenských akcí a ztratí zájem o okolní dění. Soustředí se jen na svůj hlad a sní v duchu o jídle, které nesmějí už nikdy pozřít. Hlad jednoho dne už nebude tak příjemný a ony zjistí, že je můžou snadno zahnat kávou, čajem, žvýkačkami nebo sucharem. Zjistí, že když mají na něco chuť mohou to jen rozkousat a vyplivnout. Doslova začnou žít dietou. V hlavě je uhnízděná jejich nemoc. V hlavě mají hlas, který jim říká, že to nesmí, že budeš tlustá, nasnídáš se ráno. Pak celou noc nezamouří oko a dívá se na hodinky, kdy už si bude moct dát ten piškot. Doslova zapomenou, co normální člověk za den sní. Tohle jim prostě přijde normální. Přijde jim normální po každém soustu hodinu cvičit. Tváří se, že jsou šťastné, že se cítí skvěle. Okolí by si toho mělo všimnout co nejdříve, aby byl čas utéct od cílové čáry ke které je ANA vede. Protože někdy může být už příliš pozdě. 

Co je k tomu vede? Ptáte se špatně touto otázkou. Dívky se jenom vedly ke zdravému životnímu stylu a cvičení. Pak ale onemocněly a to už si nejsou schopny uvědomit. K anorexii je nevede nic, ale co je vede k hubnutí? Stačí malá či větší poznámka na jejich postavu, stačí pár stupidních článků v časopisech, stačí obchody s velikostmi XS. Holky s nízkým sebevědomím si myslí, že štíhlost je jediná cesta, jak být oblíbená a šťastná. Šťastné nebudou už nikdy, ani za pár let ne, můžou kdykoliv začít hubnout znovu, protože na tuto nemoc je je jedna protilátka - jídlo. A hlavní symptom nemoce? Strach z jídla. Tak jak tomu zabráníme? Vždyť podle statistik je věk anorektiček čím dál nižší a úmrtnost vyšší. Důkazem je tento pořad, který byl odvysílán televizí Barrandov ZDE.

Co si myslíte o anorexii vy?
Souhlasíte s mým článkem? 
Máte zkušenosti? Téma týdne: Český jazyk

18. january 2011 at 19:22 I think
Jeden z nejméně oblíbených předmětů ve škole, jeden z nejtěžších jazyků pro cizince s těžkou gramatikou, ale zároveň jeden z nejkrásnějších jazykům, kterým lze vyjádřit cokoliv v nejrůznějších barvách. 

A opravdu. Je to tak, v angličtině by jste tuto ↑ větu nevyjádřili. Museli by jste to celé přeorat. V angličtině nemůžete říct malé kulaťoučké jablíčko, slaďoučká hruštička, přenádherná kočička... To jiný jazyk nedokáže, nebo alespoň o něm nevím. A vy určitě o něm taky nevíte. Řekněme si kolik sprostých slov můžete použít, když vás někdo naštve. Nebo kolik slov můžete vyjádřit člověku, kterého milujete. Kolik složenin může vzniknout, kolik věcí můžeme nahradit několika synonymy.

Buďme za tuto řeč vděční, nikdo jiný na světě jí nemá, protože nikdo jiný na světě s ní nedokáže mluvit. To dokáže jenom Čech. 

Češtinu bych proto za nic nevyměnila, sice se s ní za hranicemi skoro nikde nedomluvíte, leda tak na Slovensku, ale stojí za to umět jí používat. 

P.S. Pokud je váš učitel/ka na češtinu senilní, tak ten jazyk za to opravdu nemůže. ;)Brutal metal dance

17. january 2011 at 21:39 I saw

Tak tohle video mě příjemně nabudilo. Bratránek - těžkej posluchač metalu, to měl na zdi. To se mi líbí :) 

Emily Roddaová - Tajemná země Rondo; Poslední bitva

17. january 2011 at 21:33 Books in my thoughts
Ilustrativní obrázek


1. Proč jsem si vybrala tuto knihu?

Navázala jsem tak na předchozí díl.

2. Definujte knihu dvěma slovy (přídavným nebo podstatným)

fascinující země

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem, citoslovcem)

bojovat

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla, nebo nechtěl být.

Stejně jako u předchozího dílu bych chtěla být Mimi.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivim.

Líbil se mi celý příběh, už v prvním díle mě zaujalo, že se stále dá vymýšlet nový a nový způsob, jak se dostat do jiného světa.

6.  A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.

Moje chyba. Vynechala jsem druhý díl, proto mi hodně postav bylo neznámých. ale v knihovně jí měli zrovna půjčenou. :/

Záhir - Paulo Coelho

16. january 2011 at 11:57
Slavného spisovatele opustila manželka Esther. Byl z toho zmatený. Odešla bez vysvětlení, bez rozloučení. Pokoušel se zjistit z jakého důvodu ho žena opustila, vyhledával společnost jiných žen. Přitom vzpomínal stále na Esther, to ona mu pomohla realizaci napsání jeho první knihy. Ve chvíli, kdy se chtěla realizovat Esther, byl proti. Esther jako zpravodajka televize chtěla jet do války. 

Ačkoliv se scházel s různými ženami, myslel na Esther. I přes svůj nový vztah s Marií byl stále zamilován do Esther. Stala se jeho Záhirem. 

Záhir je pojem islámské tradice označující bytosti nebo věci, na které nelze zapomenout. Plně zaplňují naše každodenní myšlení. I Marie měla kdysi Záhir, byla zamilovaná do svého ženatého souseda. Záhiru se zbavila a snaží se Paulovi pomoci. Paulo napsal další knihu Čas na roztrhání a sešívání. Záhiru se na chvíli zbavil zanechal ho v knize. 

Na jedné autogramiádě se objevil Michail, současný přítel Esther. Paulo ho pozval na večeří, aby zjistil o Esther všechny novinky. Záhir se vrátil. Michail mu poví jen, že je Esther v pořádku a Paulo opět přemýšlí. Michail mu řekl, že ho stále miluje, že jen musela na čas odejít. S Michailem se začal stýkat častěji, zjistil že Michail patří k sektě uctívající energii lásky. Teprve poté zjišťoval, že svou ženu vůbec neznal. Od lidí ze sekty se dozvěděl o útržcích krvavého kapesníku, který jim dala Esther. Prý jí o to požádal nějaký voják před smrtí.

Paulo chtěl Esther najít. Michaila žádal o pomoc. Michail, ale odmítl. Skrze své epileptické záchvaty slyší hlasy, hlasy chtěly, aby nic neříkal. Po nějaké době Michaila přesvědčil a dostal Estheřinu adresu. V den, kdy se rozhodl za Esther odletět ho cestou na oběd srazilo auto. Tváří tvář smrti se Záhiru zbavil a odpustil si chyby v minulosti. Obálka s Estheřinou adresou zůstala bez povšimnutí ležet a stole. 

Dál se scházel s Michailem, ten mu pomohl pochopit energii lásky. Byl připraven setkat se s Esther. Celou dobu žila v Michailově rodné vesnici. Vystudovaná televizní zpravodajka několika univerzit se zde živila pletením koberců. Vrátili se k sobě a začali žít spolu opět v Paříži. Paulo od Esther dostal kousek zakrveného kapesníku...

Ukázka:
Záhir?
Zmizel, ale ujasnilo se mi, že Záhir je více než člověk posedlý nějakou věcí, žilkou v jednom z tisíce dvou set mramorových sloupů v córdobské mešitě, jak se píše v Borgesově povídce, nebo ženou ve Střední Asii, jak jsem to děsivě zažil v uplynulých dvou letech já. Záhir je lpěním na všem, co přechází z pokolení na pokolení, co nenechává žádnou otázku bez odpovědi, zabírá všechen prostor, nikdy nám nedovolí vzít v úvahu možnost, že se věci mění.
Všemocý Záhir jako by se rodil s každou lidskou bytostí, nabýval na síle v průběhu dětství a vnucoval pravidla, která se od té doby mají dodržovat: 
Lidé kteří se odlišují, jsou nebezpeční, náleží k jinému klanu, chtějí naše území a naše ženy.
Musíme uzavírat manželství, mít děti, množit se.
Musíme vykonávat práci, kterou nesnášíme, protože jsme součástí organizované společnosti, a kdyby všichni dělali, co se jim líbí, svět nikam nepokročí.

Na závěr - doufám, že nikdy nebudu mít svůj Záhir. :)

Moje hodnocení: ****Paulo Coelho - Záhir

16. january 2011 at 10:14 Books in my thoughts
Zahir (Paulo Coelho) [CZ] obal

1. Proč jsem si vybrala tuto knihu?

Dostala jsem jí k Vánocům

2. Definujte knihu dvěma slovy (přídavným nebo podstatným)

ztracená láska

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem, citoslovcem)

pochopit

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla, nebo nechtěl být.

Řekla bych, že být úspěšným spisovatelem by nebylo vůbec špatné. :) Ale i úspěšní lidé mají problémy s láskou. Přes moudrost všech postav, bych nechtěla být žádnou.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivim.

Kniha je celá o lásce, kdo nechápe lásku nemůže pochopit celou knihu. Lásku jsem pochopila, v knize je dost silně popsána, ale ne takovým způsobem, jako v těch "sci-fi romantických"

6.  A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.

Vadilo mi, že je to celé obtížné na pochopení. To samozdřejmě není chyba autora, že? ;)

Tajemná země Rondo; Klíč - Emily Roddaová

16. january 2011 at 0:10
Leo Ziflak je obyčejný kluk, který zdědil po své staré tetě hrací skříňku. Pro její používání byla kdysi napsána zvláštní pravidla: "Otoč klíčkem pouze třikrát. Nikdy neotáčej klíčkem, dokud hudba hraje. Když hudba hraje, nikdy skříňku nezvedej. Nikdy nezavírej víko, dokud hudba nedohraje." (S. 15) Leo tato pravidla dodržuje, aby se jeho oblíbená hrací skříňka nepokazila.

Jednoho dne za ním přijede sestřenice Mimi a přiveze si s sebou i pejska Mata. Leo tím není nijak nadšen - Mimi je na svůj věk až příliš vážná, jako by ani nebyla dítětem, je podle jeho názoru ošklivá a navíc jejím jediným koníčkem je hra na housle. "Poslední věc, po které Leo toužil, bylo mluvit s Mimi Langlanderovou. Byla divná a nafoukaná a ten její pes byl příšerný. A navíc ho nenapadalo nic, co by jí mohl říct, aby se cítila lépe. Taky bylo zřejmé, že ona ho nemá ráda o nic víc než on ji." (S. 22)

Přesto se Leo své sestřenici svěří s tím, že se mu zdá, jako by se obrázky na skříňce pohybovaly. A tedy Mimi poprvé otočí klíčkem více než třikrát! Najednou se v pokoji objeví dva motýli - přesně takoví, jací jsou namalováni na obrázku hrací skříňky. Ve chvíli, kdy hudba dohrála, se motýli opět vrátili do skříňky. Děti si uvědomí, že hudba odemyká bránu, která vede do světa hrací skříňky. Rozhodnou se, že se o tom znovu přesvědčí. 

Tentokrát ze skříňky nevyletí motýli, ale vystoupí z ní Modrá královna. Ta dětem prozradí, že se její svět jmenuje Rondo, a nabídne jim, že jim ukáže jeho divy. Přemlouvá je, aby s ní odešly tam, kde budou moci být tím, čím chtějí. Mimi však pozná, že je tato žena ve skutečnosti čarodějnicí, a proto její nabídku nepřijme. Královna zmizí, s sebou si ale odnese pejska Mata, který pro Mimi znamenal mnoho. Dívka se proto chce vydat svému zvířecímu kamarádovi na pomoc, vstoupí do Ronda a s sebou nevědomky odvede i Lea. Ten tím není nijak nadšen a nejraději by se ihned vrátil domů, navzdory tomu se ale Mimi vydává na nebezpečnou cestu.

V tomto podivuhodném světě je vše vzhůru nohama - právě zde propuklo zemětřesení, které ve skutečnosti způsobily děti, které skříňkou otřásaly ve chvíli, když ještě hudba hrála, čímž porušily jedno z jejích pravidel. V Rondu se Leo a Mimi nestačí divit podivným bytostem, které jej obývají - na obloze létají draci, po zemi se honí malí puntíci, kteří se podobají perníčkům, a dokonce jsou zde mluvící díry, které rády skrývají lidi prchající před zákonem. 

Děti se setkávají s podivným mužem, který si říká Kazisvět. Ukáže se, že pracuje pro Modrou královnu a že chce Lea a Mimi k této čarodějnici odvést. Naštěstí se jim podaří utéct a již od první chvíle je jim jasné, že s nimi zamýšlí Modrá královna něco nekalého. Se svým plánem osvobodit pejska Mata se svěří mluvící kachně Fredě a jejímu lidskému společníku Kaštanovi. Ti se rozhodnou dětem pomoci, a tak se vypraví na dobrodružnou výpravu na hrad Modré královny. Dostávají se do mihotavého lesa, kde žijí mihotalky, což jsou malé zelené bytůstky podobné můrám. Ty varují děti, že jim hrozí nebezpečí, proto od Kaštana a Fredy uprchnou, neboť to jsou zřejmě také zvědové vládkyně Ronda. 

Při útěku narazí na prasátko Bertu, jejíž portréty spatřili v jednom hostinci. Předstírají, že jsou jejími fanoušky, čímž si získají její přízeň. Domýšlivá Berta se k nim připojí, dokonce se jí na cestě podaří zachránit malou dívenku Poupětu před vlkem. Tím si děti na svou stranu získají další spojence, a to dívčiny rodiče, kteří tuto nezvyklou trojici pokládají za hrdiny. Ve své chaloupce jim Poupětina babička vypráví příběhy o tajemném národu ze světa jménem Langland. Děti pochopí, že tyto legendy vypráví o jejich předcích, kteří se zřejmě dostali do Ronda stejně jako oni, a že onen lump Kazisvět je jejich ničemný strýc George, o kterém často slýchaly. Rozhodnou se ale o tomto zjištění raději pomlčet, protože by jim stejně nikdo nevěřil. 

Také se dozvídají, jak to bylo s Modrou královnou. Ta prý byla odjakživa zlá. Vzala si za muže krále poté, co mu zemřela jeho první žena. Neměla v lásce svou nevlastní dceru, proto ji přikázala zabít. Když ale její sluha, babiččin manžel, rozkaz neuposlechl, proměnila jej i většinu jeho rodiny v labutě. Ty nyní bloudí krajem, aniž by věděly, že dříve byly lidmi. Po králově smrti jeho žena ukázala svou pravou tvář a nastala Temná doba. Zemi sužovalo vojsko jejích příšer, dokonce nechala pokácet Starý les, vyhubila všechny tygří lidi a spolu s Kazisvětem po Rondu rozsévala strach. Královnu se nakonec podařilo zastavit jednomu čarodějovi, který ale v konečném boji ztratil veškerou sílu.

Další den se děti vydají opět na cestu. Tentokrát jsou nuceny střetnout se s Trolem, který je nechce nechat přejít přes most. Naštěstí jim pomůže neznámý muž, který děti i s Bertou zavede do svého domu, kde ale na ně čeká Kaštan, Freda a tygří žena jménem Taja. Vysvětlují dětem, že nejsou jejich nepřáteli, a onen tajemný muž se představí jako Hal - čaroděj, který kdysi dávno ukončil Temnou dobu. Tito ví, že děti přišly z jiného světa, a něco před Mimi a Leem tají. Děti se bojí, že je plánují zabít, proto opět utečou. Vkradou se do hradu, kde je přistihne ve své komnatě Modrá královna. Ta nabízí Mimi výměnu: vrátí jí pejska Mata, pokud jí dá dívenka přívěsek, který zdědila po staré tetě. Ukáže se ale, že se jedná ve skutečnosti o klíč k Rondu! Strhne se o něj bitka, do které se zapojí i Kazisvět. Do komnaty navíc vtrhne Hal se svými přáteli. Vysvětlí se také, kým Hal ve skutečnosti je - on je také strýcem dětí, bratrem jejich druhého strýce George, který do Ronda přišel zastavit svého ničemného sourozence, jenž se spolčil s Modrou královnou.

Mimi bitku ukončí tím, že hodí klíč do ohně. Moc královny se tím zruší, ona i s Kazisvětem prohrají, z prokletých labutí se opět stanou lidé a Leo, kterého Modrá královna začarovala, je zachráněn. Všichni čekají, že v té chvíli dojde ke zkáze Ronda, Mimi jim ale vysvětlí, že ve skutečnosti do ohně hodila jen bonbon a klíč schovala do bezpečí. Také se všichni dozvídají, že majitel klíče dokáže vykouzlit vše, na co právě pomýšlí. To proto se na mostě objevil hrozivý trol a v lese medvědi, protože si je Mimi ve strachu představovala. Pokud by se tedy klíč dostal do spárů Modré královny, ta by získala moc nad všemi obyvateli Ronda.

Děti se nakonec loučí se svým přáteli, které poznali v Rondu. Jejich strýc Hal jim nabídne, že se sem mohou vracet, kdykoliv budou chtít - alespoň nebude mít Modrá královna podezření, že je klíč stále v jejím dosahu. Mimi a Leo odchází domů, kde si nikdo nevšiml, že byli několik dnů pryč, protože v Rondu plyne čas jinak. 


Narazila jsem na tento čtenářský deník, což se hodí, protože děj nemusím přepisovat já. To mi ušetří práci. ;) Nicméně knihu doporučuji všem, kteří si rádi počtou v knihách tipu Narnie. Jedná se o něco podobného. V porovnání s Narnií se mi Rondo líbí více. Ale to je jen názor. 

Moje hodnocení: ****Emily Roddaová - Tajemná země Rondo; Klíč

16. january 2011 at 0:00 Books in my thoughts


1. Proč jsem si vybrala tuto knihu?

Zaujal mě obrázek na přebalu.

2. Definujte knihu dvěma slovy (přídavným nebo podstatným)

fascinující země

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem, citoslovcem)

nalézt

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla, nebo nechtěl být.

Nejspíše bych chtěla být Mimi - odvážná, odhodlaná záchránit Mata a hlavně trpělivá se svým bratrancem Leem. Jejich vztah mi připomínal ten můj s mým bratrancem.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivim.

Všechno nakonec dobře dopadlo a to je hlavní. 

6.  A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.

Nemám co vytknout, když mě knížka takto zaujme už na začátku, jsem spokojená až do konce. Caroline - Winter

14. january 2011 at 23:06