Téma týdne: Noční obloha

5. february 2011 at 9:54 |  I think
Kdykoliv se podívám na noční oblohu zatají se mi dech. Jsem jakoby omámena a zcela mnou proudí takové zvláštní pocity. Nebe nejde ani popsat slovem "velké" nebo "obrovské", nekonečnost vesmíru nepopíšeme žádným slovem. 

Když vidím to množství hvězd různě od nás vzdálených, říkám si, přeci nemůžeme být ve vesmíru sami. Bylo by to až příliš divné - lidé na Zemi a toť vše? Obrovský vesmír, obrovská nekonečnost a jen jedna galaxie a jen jedna planeta s žijícími tvory...Blbost. Třeba si totéž myslí oni, triliardy světelných let odsud. Nebo o nás vědí a jsou překvapeni, jak tady žijeme. Ačkoliv si myslíme, že jsme chytří pro ně můžeme být zcela primitivní formy života. 

Ne každý je a byl primitivní. V minulosti třebaže si lidé mysleli, že půda pod jejich nohama je placatá si brzy zvykly na to že je kulatá a za stovky let se lidé na noční oblohu vypravili s vlaječkami svých zemí, zanechali je tam a doufají, že jim někdo odpoví.

Kromě měsíce, který byl inspirací mnoha lidem při tvorbě, se kolem Země otáčejí družice pro naší telekomunikaci a televizní vysílání. Takové družice mě často deprimují, myslím si, že jsem zahlédla UFO a ono nic. Myslím, že padá hvězda a ono nic. 

Hvězdy. Někdo má svojí hvězdu na chodníku v Hollywoodu, někdo si ji v období 2. světové války musel přišít na oblečení. Ale mít na obloze svojí vlastní hvězdu nemůže mít nikdo. Hvězdy nepatří nikomu, ani planety. Můžeme si jednotlivá souhvězdí různě pojmenovávat, abychom věděli o které se jedná, ale nikdy nebude lidem něco patřit. Planeta Země nám také nepatří, v tom se mýlíme...My patříme jí. A hvězdy patří noční obloze...vesmíru. A my toho ještě hodně nevíme.

Víme, že noční obloha je to nejkrásnější co máme nad hlavou, tedy pokud není zataženo. Pro naplnění krásných chvil, prostě vzhlédnout.


 

2 people judged this article.

Comments

1 Caroline Chaotic Caroline Chaotic | Web | 5. february 2011 at 10:26 | React

Moc krásně napsané! :]
Zaujal mě hlavně druhý odstavec.. :]

2 barblaiess barblaiess | Web | 5. february 2011 at 10:53 | React

děkuji, je hezké vědět, že to i někdo přečte ;)[1]:

3 Monika Monika | Web | 5. february 2011 at 11:07 | React

Je milé vidieť, že obloha fascinuje tolko ludí. Ja sa dosť často prechádzam s hlavou hore, skoro sa zabijem, ale vidím to..a nikdy som si nevšimla nikoho, kto by takto riskoval život pre hviezdy :p

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama